Fototerapia to nowoczesna metoda leczenia: łuszczycy, przyłuszczycy, atopowego zapalenia skóry, bielactwa, trądziku i innych chorób zapalnych skóry. Fototerapia polega na leczniczym naświetlaniu całego ciała lub wybranych okolic skóry wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych.
W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:
Wskazania do leczenia PUVA:
W przypadku leczenia łuszczycy fototerapią 85 % chorych na łuszczycę reaguje na UVB i stanowią oni największą grupę poddawaną fototerapii. Kuracja jest szczególnie uzasadniona przy rozległej łuszczycy. W leczeniu wymagane jest wykonanie kilkunastu zabiegów.
TERAPIA FOTODYNAMICZNA
Uznawana jest na całym świecie za bezpieczną i wysoce skuteczną, przede wszystkim dlatego, że działa selektywnie, czyli w sposób precyzyjny i celowany. Nie uszkadza zdrowych tkanek, a przy tym jest praktycznie bezbolesna i szybka. Stosowana przede wszystkim do leczenia nowotworów i stanów przedrakowych do których należą: choroba Bowena, leukoplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych ust i warg) czy erytroplakia (stan przednowotworowy błon śluzowych narządów płciowych) chorób nabłonkowych sromu takich jak liszaj twardzinowy. Wysoką skuteczność tego rodzaju terapii antynowotworowej udowodniono w leczeniu trudno zlokalizowanych zmian np. w kątach czy skrzydełkach nosa, na powiekach, policzkach czy w okolicach oczu. Gwarantuje ona bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Dzięki temu pacjent może uniknąć trudnych, często wieloetapowych operacji, nierzadko o okaleczającym charakterze.
Terapia fotodynamiczna bardzo dobre rezultaty przynosi także w leczeniu plam posłonecznych, świetlnym zapaleniu czerwieni wargowej czy rogowaceniu słonecznym. Jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku opornego na inne formy leczenia oraz trądziku różowatego.
Terapia fotodynamiczna – w jaki sposób przebiega zabieg?
Zaletą tej metody jest fakt, iż pacjent nie wymaga szczególnego przygotowania i praktycznie nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Po konsultacji pielęgniarka zabiegowa przygotowuje miejsce, które będzie poddawane naświetlaniu, aplikuje lek i nakłada opatrunek. Po upływie odpowiednio dobranego przez lekarza czasu (60 lub 120 minut) można przystąpić do naświetlania specjalistyczną lampą. Ten etap trwa około 10 minut i jest zależny od rodzaju zmiany. Po zabiegu może pojawić się powierzchowna rana, która goi się w zależności od powierzchni od 7 dni do miesiąca. Ostateczny efekt kosmetyczny po zagojeniu się rany jest bardzo dobry.
ZABIEG FOTOTERAPII OWŁOSIONEJ SKÓRY GŁOWY
Specjalnie urządzenie – nasi Pacjenci nazywają je „grzebieniem” lub „foto grzebieniem” – emituje promieniowanie UVB. Jest wykorzystywane w terapii chorób dermatologicznych z przebiegiem zmian umiejscowionych na owłosionej skórze głowy. Są to m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Pojedynczy zabieg trwa od 3 do 10 minut. O ilości i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz dermatolog, w zależności od przyjętego programu leczenia, nasilenia zmian i innych czynników.