Grzybica najczęściej atakuje paznokcie stóp i rąk oraz skórę. Zazwyczaj wywołują ją grzyby Dermatophyta oraz drożdżaki Candida Albicans. Choroba łatwo się roznosi poprzez zarodniki grzybów, które rozsiewają się w otoczeniu osoby zarażonej. Dlatego zaleca się, aby w łaźniach publicznych i na basenach nie chodzić boso po posadzce.
W początkowej fazie grzybica skóry wywołuje swędzenie i pieczenie, dlatego często bagatelizuje się jej objawy, kładąc je na karb nadmiernie wysuszonej skóry. Niestety, stosowanie kremów nawilżających nie przynosi rezultatów, a osoba chora nieświadomie zaraża otoczenie. Po pewnym czasie skóra pokrywa się drobnymi, pękającymi i złuszczającymi się pęcherzykami.
Grzybica paznokci powoduje zmianę ich koloru na białą, żółtą lub brunatną. Płytka paznokciowa grubieje, jest krucha i stopniowo ulega deformacji.
Grzybica pochwy objawia się białymi, serowatymi upławami o zapachu twarogu oraz świądem sromu.
Grzybicą można się zarazić:
Jeśli obserwujemy niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Tylko on jest w stanie wykluczyć inne schorzenia skóry oraz określić gatunek chorobotwórczego grzyba. Dokonuje tego poprzez badanie mykologiczne. Dzięki temu jest w stanie dobrać odpowiednią kurację, która zapobiegnie również późniejszym nawrotom choroby. Leczenie grzybicy jest długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wymaga systematyczności oraz cierpliwości. Jeśli grzybica zostanie rozpoznana stosunkowo szybko, zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych, przeciwświądowych i nawilżających w postaci maści, kremów, aerozoli czy lakierów na paznokcie. Gdy leczenie miejscowe okaże się bezskuteczne, dermatolog zaleca przyjmowanie doustne leków przeciwgrzybiczych.
W naszej placówce zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów, którzy mają doświadczenie w diagnostyce i leczeniu grzybicy skóry oraz paznokci.