pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Jak chora tarczyca wpływa na kondycję skóry?

chora-tarczyca.jpg

Jak wynika z badań, ponad 1/5 Polaków zmaga się ze schorzeniami gruczołu tarczowego lub chorowała na nie w przeszłości. Choroby tarczycy stanowią obecnie poważny problem medyczny, który wpływa nie tylko na metabolizm i ogólne funkcjonowanie organizmu, ale też na kondycję skóry. Niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa – każda z nich może powodować specyficzne zmiany skórne, które wymagają odpowiedniego leczenia i pielęgnacji.

Tarczyca a choroby skóry

Hormony tarczycy odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Ich zadaniem jest m.in. wsparcie pracy układu kostnego i nerwowego, poprawa czynności mózgu i produkcja ciepła w organizmie, jak również usprawnienie metabolizmu cukrów, białek i tłuszczów. W momencie gdy mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego, odpowiedzialny za utrzymanie optymalnego stężenia hormonów tarczycy, zostaje zaburzony, dochodzi do zaburzeń pracy tarczycy, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób, takich jak:

  • niedoczynność tarczycy, wynikająca ze względnego lub bezwzględnego niedoboru hormonów tarczycy T3 i T4 w organizmie;
  • nadczynność tarczycy, czyli podwyższony poziom hormonów tarczycy;
  • choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym;
  • choroba Gravesa-Basedowa, czyli autoimmunologiczne zaburzenie prowadzące do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy.

Wszystkie te zaburzenia mogą mieć istotny wpływ na skórę, ponieważ hormony tarczycy regulują procesy metaboliczne w komórkach skóry, a ich niedobór lub nadmiar może zaburzać równowagę skóry.

Białe plamki na skórze a tarczyca

Jednym z objawów, które mogą wystąpić w wyniku problemów z tarczycą, są białe plamki na skórze. Takie zmiany mogą pojawić się szczególnie przy niedoczynności tarczycy, gdy dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych, w tym produkcji melaniny, co prowadzi do utraty pigmentu w skórze. Białe plamki mogą również występować także w wyniku zaburzeń hormonalnych związanych z chorobą Gravesa-Basedowa.

Białe plamki na skórze mogą być wynikiem zaburzenia równowagi hormonalnej, która wpływa na funkcjonowanie melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry. W niektórych przypadkach plamki mogą być także objawem innych problemów dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy grzybica, które mogą występować równolegle z chorobami tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – skóra

W przypadku niedoboru hormonów gruczołu tarczowego skóra staje się:

  • sucha, łuszcząca i mniej elastyczna, co z kolei może prowadzić do pojawienia się drobnych pęknięć i podrażnień, a także sprzyjać pojawianiu się zmarszczek;
    obrzęknięta, zwłaszcza pod oczami, gdzie pojawiają się obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie;
  • blada, co jest charakterystyczne dla osób z niedoczynnością tarczycy.

Dodatkowo niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do problemów z paznokciami, które stają się łamliwe i delikatne, a także do wypadania włosów. Często pojawia się również przerzedzenie włosów na całej powierzchni skóry głowy. Wszelkie zadrapania i rany goją się wolniej niż u osób zdrowych.

Nadczynność tarczycy a swędzenie skóry

Nadmiar hormonów tarczycy powoduje przede wszystkim swędzenie skóry, które może wynikać z kilku czynników:

  • zwiększona potliwość – nadmierna wilgoć na skórze może prowadzić do podrażnień, wyprysków oraz uczucia swędzenia. Pot może również wchodzić w reakcję z bakteriami na skórze, co sprzyja infekcjom;
  • cienka i wrażliwa skóra, która może być też mniej elastyczna, co często prowadzi do uczucia napięcia i swędzenia;
  • zaburzenia krążenia, w wyniku czego może pojawić się uczucie pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia;
  • zmiany w strukturze skóry – swędzenie może być również efektem zmniejszenia zdolności skóry do regeneracji, co powoduje, że nawet niewielkie podrażnienia skóry stają się bardziej odczuwalne i prowadzą do uporczywego świądu.

Tarczyca – plamy na skórze przy chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto może prowadzić do powstania charakterystycznych zmian skórnych, takich jak:

  • białe plamki, szczególnie na twarzy, szyi i ramionach. Zwykle są one wynikiem osłabienia produkcji melaniny, co jest efektem spowolnionych procesów metabolicznych;
  • zaczerwienienia i obrzęki, które powstają w wyniku zaburzeń immunologicznych i reakcji na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury czy produkty kosmetyczne, wywołując intensywne zaczerwienienia;
  • suchość i łuszczenie się skóry – u osób chorych na Hashimoto skóra może łuszczyć się, szczególnie w okolicach rąk, nóg i twarzy. To również może prowadzić do pojawiania się plam, które są wynikiem spowolnionego procesu złuszczania naskórka;
  • zaburzenia w gojeniu się ran, w związku z czym mogą pojawić się plamki związane z wolno gojącymi się bliznami lub podrażnieniami.
     

Leczenie problemów skórnych związanych z nieprawidłową pracą tarczycy powinno być kompleksowe i obejmować zarówno terapie medyczne, jak i odpowiednią pielęgnację skóry. Kluczową rolę odgrywa tu dostosowanie poziomu hormonów w organizmie, jak również leczenie dermatologiczne, w tym stosowanie preparatów łagodzących i nawilżających skórę. Nie można też zapomnieć o kwestii wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, w tym stosowaniu diety bogatej w jod i selen.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo