pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Kurzajki - czyli brodawki wirusowe. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

kurzajki-brodawki-wirusowe.jpg

Brodawki wirusowe, potocznie nazywane kurzajkami, to wypukłe, szorstkie narośla skórne o ciemnym zabarwieniu, które stanowią efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej z kurzajkami spotykamy się na dłoniach i stopach, jednak mogą pojawić się one także w miejscach intymnych, gdzie określa się je mianem tzw. kłykcin kończystych. Jakie rozróżnia się rodzaje kurzajek, jak się ich pozbyć oraz jak wygląda wyleczona kurzajka?

Kurzajki – przyczyny powstania

Brodawki wirusowe, inaczej kurzajki, to zmiany skórne powstające na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (ang. Human Papilloma Virus). Wirus ten wnika do skóry człowieka poprzez uszkodzenia lub mikrouszkodzenia naskórka, a następnie namnaża się w komórkach nabłonka, tworząc w ten sposób charakterystyczną grudkę o rogowaciejącej powierzchni. Warto przy tym dodać, że brodawka powstaje dopiero po około 2-6 miesiącach od zakażenia wirusem HPV.
W jaki sposób możemy się zarazić wirusem brodawczaka ludzkiego? Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu bezpośredniego z nosicielem wirusa (np. podczas uścisku dłoni) lub kontaktu pośredniego, np. w sytuacji, gdy dotykamy przedmiotów, na których mogą przebywać wirusy. Co więcej, niektóre typy wirusa HPV mogą być także przenoszone drogą płciową.

Rodzaje kurzajek

Wyróżnia się ponad 100 różnych rodzajów wirusa brodawczaka ludzkiego, które mogą wywoływać zmiany zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych oraz narządach płciowych. Do tych występujących najczęściej zalicza się:

  • brodawki zwykłe – twarde, szorstkie grudki w kolorze cielistym, szarawym lub żółtobrązowym, których średnica nie przekracza 1 cm. Występują głównie na dłoniach, wale okołopaznokciowym lub pod płytką paznokcia;
  • brodawki podeszwowe – wyglądem przypominają brodawki zwykłe, jednak są nieco większe i często otacza je zrogowaciały naskórek. Występują na podeszwach stóp i mogą powodować m.in. ból oraz problemy z chodzeniem;
  • brodawki mozaikowe – powstają w sytuacji, gdy brodawki podeszwowe są położone zbyt blisko siebie, w związku z czym dochodzi do ich połączenia ze sobą;
  • brodawki młodocianych (płaskie), które są cieliste i mają gładką powierzchnię. Występują przede wszystkim na twarzy, czasami także na dłoniach. Charakterystyczne jest dla nich układanie się wzdłuż linii zadrapania;
  • kłykciny kończyste – brodawki, które powstają w obrębie narządów płciowych i odbytu, a także mają formę miękkich narośli.

Mówi się, że problem brodawek skórnych może dotyczyć nawet 7-10% populacji, natomiast takie zmiany jak kłykciny kończyste występują u około 1% osób aktywnych seksualnie.

Czy kurzajka boli?

Brodawki, które przybierają niewielkie rozmiary, z reguły nie wiążą się z powstaniem dolegliwości bólowych, dlatego często możemy je przeoczyć. Niestety, nieleczone kurzajki mają tendencję do wzrostu, a w sytuacji, gdy są one stale uciskane, z czasem mogą powodować ból. Najbardziej dokuczliwymi zmianami są kurzajki podeszwowe, które podczas chodzenia wbijają się w podeszwę naszej stopy niczym gwóźdź. Ból mogą również powodować kurzajki w okolicach wałów okołopaznokciowych.

Jak pozbyć się kurzajki?

W wielu przypadkach brodawki ustępują same, bez konieczności wdrażania dodatkowego leczenia, jednak musimy pamiętać, że cały proces może potrwać nawet dwa lata, a w pobliżu istniejącej brodawki mogą pojawić się nowe zmiany. Jak wyleczyć kurzajki? Skorzystać możemy zarówno ze sposobów domowych, jak i metod oferowanych przez współczesną medycynę. Wśród najpopularniejszych metod leczenia kurzajek zalicza się:

  • krioterapię, czyli inaczej wymrażanie kurzajek, które polega na nakładaniu na brodawkę ciekłego azotu przy użyciu specjalnego aplikatora;
  • łyżeczkowanie – sposób ten wykorzystywany jest do usuwania kurzajek na stopie, jednak wiąże się z pojawieniem się na skórze blizny;
  • preparaty apteczne na bazie kwasu salicylowego, mocznika oraz kwasu mlekowego, dostępne zwykle bez recepty;
  • domowe sposoby, takie jak m.in. nacieranie zmian skórnych ząbkiem czosnku oraz sokiem z glistnika (jaskółcze ziele).

Jak wygląda wyleczona kurzajka? Brodawkę możemy uznać za wyleczoną, jeśli wszystkie warstwy naskórka odbudowują się w prawidłowy sposób. Musimy jednak pamiętać, że całkowite usunięcie brodawki nie daje nam jednak gwarancji, że z czasem nie powróci ona w to samo miejsce.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo