pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Naczyniaki gwiaździste – co to? Usuwanie i leczenie

naczyniaki-gwiazdziste.jpg

Naczyniak gwiaździsty, przez wielu określany również jako pajączek naczyniowy, to łagodna zmiana nowotworowa występująca głównie u dziewczynek i młodych kobiet. Najczęściej pojawia się w obrębie skóry twarzy i tułowia, przybierając postać czerwonej plamki, od której promieniście odchodzą naczynia krwionośne. Co przyczynia się do rozwoju naczyniaków gwiaździstych i jakie są możliwości ich leczenia oraz usuwania?

Czym jest naczyniak gwiaździsty?

Naczyniak gwiaździsty, potocznie nazywany „pajączkiem”, jest zmianą nabytą, rozwijającą się w trakcie życia pacjenta. W większości przypadków jest widoczny na skórze twarzy i tułowia u małych dziewczynek, jak również u młodych kobiet. Co ciekawe, prawie nigdy nie jest on diagnozowany u mężczyzn. Jest to prawdopodobnie związane z faktem, że przy powstawaniu zmian udział biorą estrogeny, które oddziałują na mięśnie naczyń włosowatych. Uważa się, że czynnikiem predysponującym do rozwoju naczyniaków gwiaździstych jest też okres ciąży oraz połogu, jak również występowanie niektórych schorzeń wątroby lub tkanki łącznej.

Naczyniaki gwiaździste – przyczyny

Nie można wskazać jednoznacznej przyczyny występowania naczyniaków gwiaździstych. Przyjmuje się, że ich rozwój może być uwarunkowany genetycznie, na co mogłoby wskazywać występowanie podobnych zmian w obrębie skóry u członków rodziny. Wśród pozostałych czynników odpowiedzialnych za rozwój znamion naczyniowych, zwłaszcza u osób dorosłych, wymienia się:

  • uraz mechaniczny lub ukąszenie owada;
  • długotrwałą terapię wybranymi grupami leków, np. glikokortykosteroidami;
  • długotrwały stres emocjonalny;
  • stosowanie ostrych przypraw;
  • nieprawidłową pielęgnację skóry;
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Naczyniak gwiaździsty u dzieci – jak wygląda?

Na zdjęciu naczyniak gwiaździsty przypomina niewielkie, punktowe rozlanie się krwi pod skórą, które posiada charakterystyczne odgałęzienia w postaci rozchodzących się promieniście, drobnych naczynek krwionośnych. Takie zmiany widoczne są głównie na twarzy, w górnej części klatki piersiowej, na plecach oraz ramionach. U dzieci często obserwuje się je także na grzbiecie dłoni. Co ważne, typowy naczyniak gwiaździsty nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych i nie jest groźny dla zdrowia. Jego występowanie może jednak stanowić defekt kosmetyczny i powodować tym samym spory dyskomfort psychiczny.

Naczyniak gwiaździsty – leczenie

Ze względu na fakt, że naczyniaki gwiaździste stanowią raczej tylko problem natury kosmetycznej, ich leczenie nie jest zazwyczaj konieczne. Leczenie dermatologiczne jest jednak wskazane w sytuacji, gdy naczyniak zaczynia sprawiać dyskomfort fizyczny (np. pojawia się krwawienie lub owrzodzenie w miejscu zmiany) oraz psychiczny (np. nieestetyczny wygląd naczyniaka zlokalizowanego na twarzy lub szyi). Wówczas można skorzystać z jednej z trzech metod: laseroterapii, elektrokoagulacji lub krioterapii. Dobór metody leczenia naczyniaków gwiaździstych jest uzależniony przede wszystkim od miejsca występowania zmiany, jej wielkości, wieku pacjenta oraz ogólnego stanu jego zdrowia.

Najczęściej stosowaną metodą usuwania naczyniaków gwiaździstych jest laseroterapia, która powoduje trwałe zamknięcie centralnego naczynka doprowadzającego. Leczenie laserem jest proste i bezbolesne – pacjent może odczuwać jedynie niewielkie pieczenie, które szybko ustępuje. Po zabiegu naczynko krwionośne może być nieco ciemniejsze, a z czasem stopniowo znika. 

Pielęgnacja skóry z naczyniakami gwiaździstymi

Skóra, na której widoczne są zmiany naczyniowe, wymaga specjalnej pielęgnacji. Kluczową kwestią pod tym względem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV poprzez stosowanie kosmetyków z filtrem. Warto również unikać nadmiernej ekspozycji ciała na promienie słoneczne oraz korzystania z solarium. W zimie dobrze jest z kolei stosować kremy zabezpieczające skórę przed niekorzystnym działaniem zimna oraz nadmiernej wilgoci.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo