Prosakami nazywamy niewielkie, wypukłe zmiany na skórze, które przybierają kolor śnieżnobiały lub lekko żółtawy. Najczęściej można je zaobserwować na skórze nosa, policzków, powiek, czoła oraz klatki piersiowej. Warto jednak zaznaczyć, że mogą one pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, a także u osób w każdym wieku. Dowiedz się, od czego powstają prosaki i w jaki sposób można się ich pozbyć.
Prosaki (łac. milia) to charakterystyczne torbiele podskórne, które swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do ziarna prosa. Wielkość tych zmian nie przekracza zazwyczaj kilkunastu milimetrów, jednak mimo to są one widoczne na skórze. Prosaki występują przede wszystkim na twarzy – rozróżnia się głównie prosaki na powiece, prosaki pod oczami, prosaki na ustach, jak również prosaki na policzkach. Zdarza się, że są one umiejscowione także na narządach płciowych – na wargach sromowych oraz prąciu. Co ciekawe, prosaki to zmiany typowe dla noworodków i niemowląt, jednak z pewnych przyczyn mogą one rozwinąć się także u dorosłych.
W dermatologii wyróżnia się trzy rodzaje prosaków:
Młodzi rodzice, którzy zauważają nieestetyczne grudki na ciele swojego dziecka, często zadają sobie pytanie: „od czego są prosaki?”. Jak się okazuje, zmiany te wynikają z nadmiernego gromadzenia się martwego naskórka, który jest kumulowany w porach w pobliżu powierzchni skóry. Jeżeli nie zostanie on usunięty w naturalny sposób, może przekształcić się w prosaka. Pamiętajmy, że aparat łojowy noworodka jest jeszcze niedojrzały, w związku z czym ryzyko powstania takich zmian jest znacznie większe niż w pozostałych grupach wiekowych.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku prosaków wtórnych. Do ich powstania dochodzi w momencie, gdy przewody potowe ulegną zatkaniu z powodu urazu skóry lub infekcji. Zmiany te mogą powstać także w wyniku przeprowadzonych zabiegów laserowych, peelingów chemicznych, a także prowadzenia niezdrowego stylu życia.
Wiele osób często myli ze sobą te dwie zmiany skórne. Prosaki są znacznie mniejsze niż kaszaki i wyglądem przypominają małe brodawki, podczas gdy kaszaki są raczej podobne do krost wypełnionych ropnym płynem. Co więcej, prosaki występują z reguły w większym skupisku i mają jednolitą strukturę.
Prosaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Co więcej, o ile nie doszło do nadkażenia bakteryjnego tych zmian, nie ma konieczności wdrażania specjalistycznego leczenia. Mimo to warto podkreślić, by nigdy nie usuwać prosaków na własną rękę, ponieważ może to wiązać się z licznymi powikłaniami.
Jak zatem walczyć z prosakami? Oto najpopularniejsze metody:
Czy prosaki same znikną? W większości przypadków zmiany tego typu powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Niestety, nawet jeżeli raz uda nam się zlikwidować prosaki, to mogą one pojawić się na skórze ponownie. W związku z tym ważne jest, by stosować codzienną profilaktykę – dbać o odpowiednią pielęgnację skóry i regularnie obserwować zmiany pojawiające się na ciele.