pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Przebarwienia posłoneczne – jak zadbać o skórę po lecie?

przebarwienia-posloneczne.jpg

Lato to okres, który sprzyja wyjazdom w ciepłe miejsca, gdzie oddajemy się chwilom beztroski i przyjemnie wylegujemy się na słońcu. Niestety, każdego roku wraz z zakończeniem sezonu wakacyjnego nasza skóra jest często przesuszona, podrażniona i pełna drobnych przebarwień, które pojawiają się nawet wtedy, gdy regularnie stosujemy kremy z filtrem. Jak szybko i skutecznie zregenerować skórę po wakacjach, a także jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?

Dlaczego regeneracja skóry po lecie jest tak ważna?

Latem nasza skóra staje przed nie lada wyzwaniem związanym ze stałym kontaktem z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury, częste kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, a także kontakt z zimnym powietrzem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wszystko to sprawia, że skóra staje się przesuszona, szorstka w dotyku, podrażniona i pozbawiona blasku. Wynika to w dużej mierze z osłabienia bariery hydrolipidowej – naturalnego płaszcza ochronnego na powierzchni naskórka, który zbudowany jest z cząsteczek wody, kwasów tłuszczowych i ceramidów.

Warto pamiętać także o tym, że przesuszona skóra zaczyna stopniowo produkować coraz większe ilości sebum, aby móc tym samym zrekompensować naruszenie bariery ochronnej. W rezultacie wraz z początkiem jesieni możemy zaobserwować na skórze drobne wypryski, zmiany trądzikowe i przebarwienia. Aby temu zapobiec, warto skupić się nie tylko na odpowiedniej pielęgnacji skóry w sezonie wakacyjnym, ale też na wsparciu procesu jej regeneracji po lecie i odbudowie uszkodzonej warstwy hydrolipidowej.  

Jak zregenerować skórę po lecie i przywrócić jej zdrowy wygląd?

Aby wesprzeć skórę po wymagającym dla niej okresie wakacyjnym, warto wdrożyć kilka podstawowych działań:

  • dokładne złuszczenie martwego, przesuszonego naskórka, najlepiej przy użyciu odpowiednio dobranego peelingu wspartego masażem stymulującym mikrokrążenie;
  • dogłębne nawilżenie i regeneracja skóry przy użyciu kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego, skwalanu, ceramidów, alantoiny lub pantenolu. W przypadku cery naczynkowej wsparciem mogą okazać się preparaty usprawniające krążenie i wzmacniające naczynia krwionośne, zawierające np. witaminę C lub arnikę. Jako pierwsze należy zaaplikować serum, a następnie  odpowiedni krem do twarzy;
  • ochrona przeciwsłoneczna, którą koniecznie należy kontynuować również po powrocie z wakacyjnych wojaży. Krem z filtrem skutecznie ochroni skórę przed ekspozycją na promienie słoneczne o każdej porze roku, a także jest niezbędny podczas terapii kwasowych, wskazanych w usuwaniu przebarwień po opalaniu.

Przebarwienia posłoneczne – jak usunąć?

Przebarwienia po opalaniu to charakterystyczne, ciemnobrązowe plamy o nierównomiernym kształcie, które obserwujemy głównie w tych miejscach, w których skóra jest najczęściej wystawiana na kontakt z promieniami słonecznymi – na twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Niestety, o ile powstawanie przebarwień posłonecznych nie stanowi większego problemu dla naszej skóry, o tyle pozbycie się ich może okazać się większym problemem i wymagać długiego czasu.

Walkę z przebarwieniami po opalaniu warto rozpocząć od wyboru odpowiednich kosmetyków, które powinny zawierać takie substancje jak:

  • witamina C, która hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze;
  • kwas azelainowy, który działa podobnie jak kwas askorbinowy. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co jest świetnym rozwiązaniem dla skóry z niedoskonałościami;
  • niacynamid, który blokuje produkcję melanocytów, a do tego opóźnia proces starzenia się skóry;
  • retinol, który przenika do głębokich warstw naskórka i pobudza komórki do wzmożonej produkcji kolagenu oraz kwasu hialuronowego.

Jeżeli po kilku tygodniach stosowania domowej pielęgnacji skóry nie zauważymy większych rezultatów, a przebarwienia po opalaniu pozostaną takie same, wówczas warto rozważyć wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. W zależności od indywidualnych potrzeb skóry można spróbować przeprowadzić takie zabiegi jak np.:

  • laserowe usuwanie przebarwień – laser frakcyjny CO2 rozbija nagromadzone komórki melaniny, zmniejszając tym samym widoczność przebarwień;
  • mezoterapia mikroigłowa – mikronakłuwanie skóry, które pozwala na powstawanie kontrolowanych stanów zapalnych i regenerację uszkodzonego naskórka;
  • peelingi – pozwalają na złuszczenie naskórka lub głębokich warstw skóry, w zależności od wybranego preparatu (np. peeling migdałowy, glikolowy, pirogronowy, salicylowy). W rezultacie pozbywamy się drobnych zmarszczek, zmian trądzikowych i przebarwień posłonecznych, a także wspieramy regenerację skóry.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo