Łuszczyca jest jedną z najczęściej diagnozowanych, przewlekłych chorób zapalnych skóry. Niekiedy schorzenie to ma bardzo wczesny początek (rozpoczyna się jeszcze przed 20. rokiem życia), jednak w innych przypadkach rozwija się dosyć późno, między 40. a 60. rokiem życia. Przyczyny rozwoju łuszczycy nie są do końca znane, a sama choroba nie jest w pełni uleczalna. Jakie rodzaje łuszczycy występują najczęściej i jak się objawiają?
Łuszczyca (łac. Psoriasis) to niezakaźna, ogólnoustrojowa choroba skóry o charakterze przewlekłym i zapalnym, która wiąże się z występowaniem specyficznych zmian skórnych. Ich rozwój wynika z nadmiernego rogowacenia naskórka, stymulowanego przez czynniki genetyczne (m.in. polimorfizm genu HLA-Cw6), immunologiczne (np. zaburzenia funkcjonowania komórek Langerhansa) oraz środowiskowe (np. przyjmowanie leków przeciwmalarycznych, NLPZ, beta-blokerów).
W Polsce z objawami łuszczycy boryka się około miliona osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. W większości przypadków choroba daje o sobie znać pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, jednak niekiedy pojawia się u dzieci (około 10. roku życia) lub osób starszych. Ze względu na brak dostatecznej wiedzy na temat łuszczycy, a także nieestetyczne zmiany na skórze pacjenci często zmagają się z zaburzeniami psychicznymi i sporym dyskomfortem, który przyczynia się do wycofania społecznego, izolacji, a nawet depresji.
Biorąc pod uwagę zróżnicowany przebieg choroby oraz mnogość różnych objawów, jakie mogą jej towarzyszyć, wymienia się następujące rodzaje łuszczycy:
Najcięższą postacią łuszczycy jest erytrodermia, która obejmuje całą powierzchnię ciała. Stan ten wiąże się z występowaniem żywoczerwonych zmian, którym towarzyszy przyspieszony rytm serca, ból, świąd oraz gorączka. Choroba wymaga hospitalizacji.
Niestety, całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, jednak poprzez wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry i właściwych metod leczenia można skutecznie złagodzić objawy choroby i przedłużyć okres bezobjawowy. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, ich rozległości oraz częstotliwości nawrotów leczenie może mieć formę miejscową, ogólną lub skojarzoną. W pierwszym przypadku pacjentom zaleca się takie leki jak:
W leczeniu ogólnym najczęściej stosuje się fototerapię lub fotochemioterapię, a także takie leki jak metotreksat, cyklosporyna A, retinoidy oraz leki biologiczne.