pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Rozszerzone pory na skórze - skąd się biorą i jak je zmniejszyć?

rozszerzone-pory.png

Skóra to największy organ ciała człowieka, który pełni wiele funkcji – osłania narządy wewnętrzne przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, a także pomaga utrzymać równowagę między ustrojem a otoczeniem. Jej struktura jest naturalnie porowata, co pozwala na swobodne oddychanie skóry i sprawne wydalanie toksyn. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy pory skóry są nadmiernie rozszerzone, powodując tym samym dyskomfort i wpływając niekorzystnie na ogólną kondycję cery. Skąd biorą się rozszerzone pory i jak sobie z nimi radzić?

Jak powstają rozszerzone pory na twarzy?

Pory skórne z wyglądu przypominają małe dziurki (niewidoczne dla oka), które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, a także stanowią ujście dla potu, łoju i łuszczących się komórek naskórka. W sytuacji, gdy zaczyna gromadzić się w nich nadmierna ilość sebum, zanieczyszczeń i złuszczonego naskórka, na twarzy powstają zaskórniki, które blokują ujścia porów i rozciągają kanaliki gruczołu łojowego. W rezultacie widzimy nieestetyczne wgłębienia w skórze (głównie w tzw. sferze T, czyli na nosie, czole, brodzie i policzkach), czyli rozszerzone pory na twarzy.

Czynnikami predysponującymi do powstawania rozszerzonych porów są m.in.:

  • typ cery – najbardziej narażone na ten problem są osoby z cerą tłustą i trądzikową;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry – zwłaszcza w przypadku stosowania kosmetyków niedopasowanych do rodzaju skóry;
  • predyspozycje genetyczne;
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV;
  • przebyty trądzik – rozszerzone pory na twarzy często są pozostałością po trądziku młodzieńczym;
  • zaburzona gospodarka hormonalna;
  • procesy starzeniowe, które prowadzą do nadmiernego przesuszenia się skóry;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów.

Co na rozszerzone pory? Czy można się ich pozbyć?

Dobra informacja jest taka, że obecnie dostępnych jest wiele metod pozwalających na zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów na twarzy. Działania w tym zakresie warto zacząć przede wszystkim od doboru odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy, które pomogą w walce z problemem rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Kluczową kwestią jest tu prawidłowy demakijaż oraz dokładne oczyszczenie skóry podczas wieczornej pielęgnacji. Warto w tym celu korzystać z delikatnych preparatów pozbawionych silnych detergentów, które nie działają drażniąco i przesuszająco na skórę.

Kolejny element to regularne peelingi twarzy, które umożliwiają sprawne usuwanie martwego naskórka, który sprzyja zatykaniu porów oraz ich rozszerzaniu. Peeling należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu, jednak nie przesadzając z częstotliwością, ponieważ może to doprowadzić do podrażnień skóry. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność doboru odpowiedniego kremu, który działa nawilżająco i seboregulująco. Dzięki niemu skóra będzie miała odpowiedni poziom nawilżenia, co zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum i ograniczy problem zatkanych porów.

Zabiegi na rozszerzone pory – z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Chociaż odpowiednia pielęgnacja twarzy jest niezwykle ważna w przypadku osób zmagających się z rozszerzonymi porami, to nie zawsze będzie jednak skuteczna. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, takie jak:

  • peelingi – duże znaczenie mają tu przede wszystkim peelingi kawitacyjne, chemiczne i enzymatyczne, które głęboko oczyszczają skórę, usuwając martwy naskórek i odblokowując pory, co poprawia teksturę skóry i zmniejsza widoczność porów. Peelingi chemiczne, zwłaszcza z kwasami (np. AHA), działają również na poziomie komórkowym, stymulując odnowę skóry;
  • laseroterapia – lasery frakcyjne stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co ujędrnia skórę i zmniejsza widoczność porów, poprawiając jej ogólną strukturę;
  • dermapen i mikrodermabrazja – dzięki mikronakłuciom lub mechanicznemu złuszczaniu naskórka wspomagają proces naturalnej regeneracji skóry, zwiększając tym samym jej gładkość i sprężystość.

Ważne jest, aby zabieg dobierać odpowiednio do określonego typu skóry oraz jej indywidualnych potrzeb, najlepiej w konsultacji z doświadczonym specjalistą. Dzięki profesjonalnemu doradztwu możliwe jest dostosowanie intensywności i rodzaju zabiegu, aby osiągnąć maksymalne efekty przy minimalnym ryzyku podrażnień.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo