Sportowiec u dermatologa
Większość z nas rozumie konieczność dbania o swoje zdrowie także jako dbałość o kondycję fizyczną. Są jednak i tacy, dla których sport jest w życiu wysoko na liście priorytetów, albo wręcz stanowi ich główne zajęcie. Dbają oni o swoje mięśnie, kości i prawidłowe nawodnienie organizmu, ale czy w równym stopniu dbają o swoją skórę? Stanowi ona co prawda to tylko zewnętrzne opakowanie całego „mechanizmu” sportowca, ale bez jego dobrej kondycji nie ma mowy o zdrowiu w ujęciu ogólnym.
Zawodowi sportowcy, podobnie jak amatorzy narażeni są na szereg chorób dermatologicznych i urologicznych, które możemy leczyć w Dermoklinice. Chcemy objąć ich dedykowaną, specjalistyczną opieką oraz zaproponować badania profilaktyczne, bo jak wiadomo od zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zapraszam na cykl artykułów przybliżających problematykę chorób dermatologicznych i urologicznych z jakimi mogą zmagać się osoby aktywne fizycznie, a zdarza się, że są oni do nich szczególnie predestynowani.
Dr n. med. Monika Dworniak-Kierstan
W naszej Dermoklinice, oprócz kompleksowych usług w zakresie leczenia chorób skóry, zajmujemy się również problemami dermatologicznymi różnych grup zawodowych, między innymi sportowców. Jak ogólnie wiadomo, regularne uprawianie sportów zwiększa ryzyko powstawania dolegliwości dermatologicznych.
Dermatologia sportowa dedykowana jest nie tylko dla osób uprawiających sport zawodowo, ale także aktywnych fizycznie, uprawiających jogging, tancerzy itd., którzy większą część dnia spędzają na nogach, bez zmiany obuwia. Są oni szczególnie narażeni na choroby skóry stóp. Choroby dermatologiczne sportowców to przede wszystkim: grzybice skóry, odciski, brodawki oraz otarcia naskórka. Najczęściej występującym problemem jest tzw. stopa sportowca, czyli grzybica skóry stóp. Problemy dermatologiczne u sportowców wynikają z kilku powodów, między innymi:
Stopa atlety wymaga szczególnej opieki, ponieważ jest trudna do wyleczenia i wykazuje skłonność do nawrotów. Zmiany grzybicze najczęściej pojawiają się między czwartym i piątym palcem stopy – miejscu szczególnie wilgotnym, ciepłym i pozbawionym dostępu powietrza. Choroba objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry, która często swędzi i piecze. Leczenie polega na stosowaniu maści i kremów grzybobójczych. Często niezbędne jest ponadto leczenie doustne, pod kontrolą specjalisty. Istotną funkcję odgrywa także odpowiednia higiena: mycie, dokładne osuszenie skóry, częste wietrzenie oraz dobrze dobrane obuwie i „oddychające” bawełniane skarpety.
Brodawki (kurzajki) powstają na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus HPV 1 lub 2). Zazwyczaj występują pojedynczo, ale zdarzają się też przypadki wysiewu w skupiskach. W Dermoklinice nasi specjaliści badają charakter zmian, stawiają diagnozę i kwalifikują zmiany skórne do usunięcia. Najczęściej wystarczają maści na bazie kwasu salicylowego, jednak często brodawki usuwane są mechanicznie, poprzez wypalanie laserem lub wymrażanie.
Otarcia skóry i pęcherze powstają najczęściej w wyniku źle dobranego obuwia i nieodpowiednich skarpet. Czasem do ich powstania wystarczy ziarenko piasku w bucie. Chociaż pęcherze nie są zbyt głębokie, sprawiają ból i często uniemożliwiają trening. Każde powinno zostać jak najszybciej zdezynfekowane, aby poprzez uszkodzoną skórę do organizmu nie dostały się drobnoustroje chorobotwórcze. Jeśli ranka ulegnie zakażeniu, niezbędna jest opieka dermatologiczna, która skutecznie zapobiegnie komplikacjom.
Nasi lekarze obejmują sportowców specjalistyczną opieką dermatologiczną, począwszy od badań profilaktycznych, aż po kompleksowe leczenie.