Blizny potrądzikowe i przebarwienia na skórze to powszechne problemy dermatologiczne, które mogą w znacznym stopniu wpływać na nasz wygląd i samopoczucie. Choć oba defekty często są konsekwencją trądziku młodzieńczego, to różnią się pod względem przyczyn, objawów oraz metod leczenia. Jak odróżnić od siebie te zmiany i na czym polega ich leczenie?
Blizny potrądzikowe powstają w wyniku gojenia się ran oraz stanów zapalnych, które towarzyszą ciężkiej i przewlekłej formie trądziku młodzieńczego. Gdy skóra staje się narażona na powstawanie takich zmian jak krosty czy torbiele, dochodzi do zniszczenia włókien kolagenowych i elastynowych. Proces gojenia nie zawsze przebiega idealnie, co prowadzi do trwałych zmian w strukturze skóry i powstania blizn o różnym wyglądzie, takich jak wgłębienia, bruzdy czy zgrubienia.
Przebarwienia skórne są z kolei wynikiem nadmiernej produkcji melaniny, czyli pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Po ustąpieniu stanu zapalnego komórki pigmentacyjne mogą nadmiernie produkować melaninę w miejscach, w których skóra była podrażniona lub uszkodzona. Przebarwienia często przybierają formę czerwonych, brązowych lub purpurowych plam i są efektem tzw. hiperpigmentacji.
Podstawowa różnica między bliznami potrądzikowymi a przebarwieniami tkwi w nieco innej etiologii tych stanów. Duże znaczenie ma również inny wygląd zmian skórnych. Przebarwienia występują zwykle w formie brązowych lub czerwonych plam na twarzy, ramionach lub dekolcie. Blizny potrądzikowe są z kolei wynikiem trwałych zmian w strukturze skóry, które mogą mieć szorstką teksturę i tworzyć na powierzchni skóry charakterystyczne wgłębienia o zróżnicowanej wielkości i głębokości. Co ważne, blizny potrądzikowe są przeważnie trwałe i stosunkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli mają charakter zanikowy (blizny atroficzne).
W leczeniu przebarwień skórnych kluczowe znaczenie ma odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry, którą można połączyć z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, takimi jak np.:
Na co dzień warto zadbać o dogłębne nawilżenie i regenerację skóry z przebarwieniami, w czym mogą pomóc kosmetyki z kwasem azelainowym, niacynamidem, ceramidami, alantoiną oraz witaminami (A, C, E). Dodatkowo należy pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej, stosując odpowiednio dobrane preparaty z filtrem SPF 50, które zapobiegają dalszemu przekształceniu delikatnych przebarwień pozapalnych w ciemniejsze zmiany hiperpigmentacyjne.
Leczenie blizn po trądziku jest znacznie trudniejsze niż w przypadku przebarwień, dlatego też wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych metod. Dużą skutecznością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, które pozwalają na pozbycie się martwych komórek skóry i pobudzenie jej do produkcji nowych włókien kolagenowych, a także do regeneracji istniejących włókien. Przeprowadzenie serii takich zabiegów umożliwia nie tylko redukcję blizn potrądzikowych, ale też likwidację rozstępów i ujednolicenie kolorytu skóry.
W usuwaniu blizn potrądzikowych pomocne mogą być też peelingi kwasowe, karboksyterapia oraz wypełnianie blizn osoczem bogatopłytkowym. Wsparciem w terapii jest odpowiednio dobrana pielęgnacja, obejmująca preparaty bogate w takie składniki jak witamina A i E, rumianek, alantoina oraz wyciąg z wąkroty azjatyckiej.
Pamiętajmy o tym, że przebarwienia skórne i blizny po trądziku często występują jednocześnie. Chcąc się ich pozbyć, warto umówić się na konsultację do dermatologa, który podczas wizyty będzie w stanie ocenić kondycję skóry, a także głębokość i typ zmian skórnych. Na podstawie zebranych informacji zaproponuje najlepszą metodę leczenia, która pozwoli na przywrócenie skórze zdrowego wyglądu.