pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Blizny potrądzikowe - jak powstają? Rodzaje i leczenie blizn potrądzikowych

blizny-potradzikowe.jpg

Trądzik pospolity jest uważany za najczęściej występującą chorobę skóry na całym świecie. Szacuje się, że z problemem tym zmaga się nawet 80% młodych osób w wieku pomiędzy 11. a 19. rokiem życia, jak również 12-51% osób dorosłych w wieku 20-49 lat. Jednym z powikłań po trądziku są blizny potrądzikowe, które, w zależności od typu choroby i sposobu jej leczenia, mogą pojawić się aż u 95% chorych. Skąd biorą się te zmiany i czy blizny potrądzikowe znikają?  

Blizny potrądzikowe – przyczyny

Blizny potrądzikowe to charakterystyczne zmiany skórne, które powstają na skutek gojenia się ran i stanów zapalnych skóry towarzyszących przeważnie ciężkiej i przewlekłej postaci trądziku. Warto jednak podkreślić, że nie jest to reguła i tak naprawdę trudno jest przewidzieć, u kogo pojawią się tego typu zmiany. Przyjmuje się, że powstawanie blizn po trądziku jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi oraz prowadzonym stylem życia. Znacznie większym ryzykiem powstania zmian są obarczone osoby palące papierosy, korzystające z solarium, a także te, które wyciskają pryszcze trądzikowe.

Niestety, w wielu przypadkach blizny potrądzikowe utrzymują się na skórze pomimo skutecznego wyleczenia choroby lub wygaśnięcia jej objawów. Samo leczenie tych zmian oraz zastanawianie się nad tym, co na blizny potrądzikowe sprawdzi się najlepiej, wiąże się ze sporym dyskomfortem psychicznym u pacjenta i wymaga od niego uzbrojenia się w ogromne pokłady cierpliwości.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Blizny mogą rozwinąć się we wszystkich odmianach trądziku, w tym głównie w trądziku pospolitym oraz jego odmianach, czyli trądziku młodzieńczym, ropowiczym, bliznowcowym oraz piorunującym. Zmiany te dzieli się przeważnie z uwagi na ich wygląd. Są to:

  • blizny hipertroficzne, lekko uniesione ponad powierzchnię skóry. Mają kolor różowy lub czerwony i przeważnie nie wychodzą poza granicę rany, na której powstały. W większości przypadków możemy je zaobserwować na żuchwie, policzkach oraz plecach. Z czasem mogą samoczynnie się zmniejszyć i spłaszczyć;
  • blizny atroficzne (zanikowe), które występują poniżej powierzchni skóry. Wśród nich wymienia się:
    • blizny w kształcie szpikulca (ang. ice-pick scar) – wąskie, głębokie, z ostrymi krawędziami;
    • blizny typu boxcar scars – szerokie, płaskie, o wyraźnych granicach i okrągłym lub owalnym kształcie;
    • doliny walcowate (ang. rolling scars) – szerokie, płytkie i z łagodnymi krawędziami;
    • blizny po zaskórnikach otwartych (ang. comedone scars) – okrągłe, stosunkowo płytkie blizny;
    • blizny płytkie (ang. atrophic) – mają wyraźne brzegi i są widoczne głównie na policzkach.

Oprócz tego wymienia się takie zmiany jak keloidy (bliznowce), które wykraczają poza granicę rany, na której powstały, blizny przerosłe, które nie przekraczają granic pierwotnego uszkodzenia skory oraz blizny odbarwione, charakteryzujące się hipopigmentacją.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Największą skuteczność w leczeniu blizn potrądzikowych można uzyskać w przypadku zmian świeżych, które mają różowy lub czerwony kolor, a także są lekko wypukłe. Z tego powodu ważne jest, aby terapię wdrożyć możliwie jak najszybciej, najlepiej zaraz po zakończeniu leczenia trądziku. W celu uzyskania optymalnych rezultatów ważne jest, aby łączyć kilka różnych metod, które mogą pomóc w poprawie estetyki skóry. Wśród nich wymienia się:

  • metody chirurgiczne, czyli wycięcie, podcięcie lub podniesienie blizny, które znajduje zastosowanie w leczeniu blizn typu ice-pick oraz boxcar;
    zastrzyki z kortykosteroidów oraz terapia uciskowa, które stosowane są przeważnie w leczeniu keloidów i blizn przerosłych;
  • leczenie farmakologiczne, które polega na aplikowaniu na blizny preparatów zawierających składniki naturalne, jak np. ekstrakt z cebuli, witamina A i E, rumianek, alantoina oraz wyciąg z wąkroty azjatyckiej.

Jaki zabieg na blizny potrądzikowe?

Dużą skutecznością w leczeniu blizn potrądzikowych cieszą się też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak:

  • laserowe usuwanie blizn potrądzikowych, które znajduje zastosowanie w leczeniu blizn hipertroficznych i atroficznych;
    zabiegi złuszczające, jak np. mikrodermabrazja oraz stosowanie kwasów tłuszczowych (np. kwasem glikolowym), których celem jest mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie skóry stymulujące jej odbudowę;
  • mikronakłuwanie, które pozwala na fragmentaryczne zniszczenie blizny i aktywację procesu remodelingu;
  • wypełnianie blizn zanikowych kwasem hialuronowym, które wskazane jest w przypadku blizn powierzchownych.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo