Bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie lub zgrzytanie zębami podczas snu, to uciążliwa przypadłość, która w Europie dotyczy nawet 11-21% całkowitej populacji. Stan ten jest o tyle niepokojący, że może wywołać szereg poważnych skutków, w tym m.in. wypadanie zębów oraz zakażenia ogólnoustrojowe. Z czego bierze się bruksizm, jak się objawia i w jaki sposób można go leczyć?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że bruksizm to patologiczne, nawykowe zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki, które zaliczane jest do parasomii. Określenie to stosowane jest w przypadku zaburzeń, które pojawiają się w nocy – tuż przed zaśnięciem lub podczas nocnego wybudzania. Niestety, należy pamiętać o tym, że w dłuższej perspektywie czasu zgrzytanie zębami podczas snu może nie tylko wpływać negatywnie na stan uzębienia, ale też stać się przyczyną wielu niespecyficznych dolegliwości.
Bruksizm jest schorzeniem wieloczynnikowym, którego przyczyny nie do końca zostały wyjaśnione. Wśród głównych przyczyn nadmiernego zgrzytania zębami i ścierania szkliwa wymienia się:
Najbardziej charakterystycznym objawem bruksizmu jest silne zaciskanie zębów – nawet 10-krotnie silniejsze niż podczas zjadania twardego produktu. Oprócz tego u pacjentów obserwuje się nawykowe zgrzytanie zębami, jak również takie objawy jak:
Leczenie bruksizmu zawsze wymaga indywidualnego podejścia ze strony specjalisty, który niejednokrotnie łączy różne metody terapeutyczne, w tym m.in. fizjoterapię stomatologiczną, psychoterapię oraz stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych (tzw. nakładki na bruksizm). Wybór konkretnej metody, jak również skuteczność leczenia jest w dużym stopniu uzależniona od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania jego problemu.
Wśród najczęściej wykorzystywanych metod leczenia bruksizmu wymienia się:
Zabiegi botoksu na bruksizm polecane są przede wszystkim dla osób dorosłych, które zmagają się z mimowolnym zgrzytaniem zębami lub zaciskaniem szczęki. Taki zabieg jest wskazany w szczególności dla osób, w przypadku których inne metody (fizjoterapia stomatologiczna, psychoterapia i nakładki na bruksizm) nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.