pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Co oznaczają czerwone kropki na ciele? Objawy i możliwe choroby

co-oznaczaja-czerwone-kropki-na-ciele.jpg

Czerwone kropki i plamy na ciele to częsty problem dermatologiczny, który z uwagi na nieestetyczny wygląd może w znacznym stopniu obniżać samopoczucie danej osoby i powodować u niej kompleksy. Część tego typu zmian pojawia się jako efekt nieprawidłowo przeprowadzonej pielęgnacji i podrażnień skóry, jednak czasami są one objawem choroby, a nawet stanem stanowiącym zagrożenie dla zdrowia. Co powoduje czerwone kropki na ciele i czy zawsze są one groźne?

Dlaczego powstają czerwone kropki na ciele?

Czerwone, małe kropki na ciele, które wyglądają, jakby doszło do ukłucia igłą oraz te większe, czerwone plamy zlewające się ze sobą i pojawiające się nagle na skórze – w obu przypadkach mogą stanowić powód do niepokoju. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze zwiastują one występowanie poważnej choroby. Zdaniem dermatologów jedną z głównych przyczyn rozwoju tego typu zmian są uwarunkowania genetyczne oraz niezdrowy styl życia.

Zwykle czerwone kropki przyjmują formę tzw. naczyniaków, czyli łagodnych guzów nowotworowych, które powstają wskutek nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych. W większości przypadków nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta – jedynie w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do rozwoju złośliwych form naczyniaków. Zazwyczaj można je zaobserwować na barkach, ramionach, tułowiu, klatce piersiowej, a czasami również na pośladkach oraz twarzy.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele i czy zawsze sygnalizują chorobę?

Małe, czerwone kropki na ciele często stanowią jedynie defekt kosmetyczny, jednak w niektórych sytuacjach informują nas o rozwijającej się chorobie. Oto, co mogą oznaczać czerwone kropki na ciele:

  • symptom choroby ogólnoustrojowej, jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby;
    oznaka chorób skóry, w tym m.in. łuszczycy lub AZS;
  • objawy alergii, np. na preparaty kosmetyczne, proszek do prania, słońce;
  • oznaka stresu – u niektórych osób krwistoczerwone kropki pojawiają się jako efekt stresu. Kropki zlewają się w duże, czerwone plamy i znikają po wyciszeniu się pacjenta lub podaniu mu leków o działaniu uspokajającym;
  • podrażnienie skóry, np. po depilacji za pomocą kremów i wosku lub po goleniu maszynką;
  • naczyniaki starcze, czyli charakterystyczne czerwone kropki na ciele jak pieprzyki, których powstawanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie;
    białaczka, zwłaszcza jeśli czerwonym kropkom na ciele towarzyszą siniaki, związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Jeżeli chodzi o czerwone kropki na ciele dziecka, to tu na szczególną uwagę zasługują czerwone pieprzyki oraz małej, czerwone kropki na ciele dziecka. Mogą one wskazywać m.in. na:

  • szkarlatynę – czerwone kropki na brzuchu i klatce piersiowej pojawiają się wraz z takimi objawami jak gorączka, silny ból gardła oraz wymioty;
  • różyczkę – na ciele dziecka widoczne są małe, czerwone kropki jak od ukłucia igłą, które mogą się ze sobą zlewać. Początkowo widać je za uszami, jednak później rozprzestrzeniają się na całe ciało;
  • odrę – kropki na ciele są jasne i stopniowo przechodzą do ciemnoczerwonej barwy;
    reakcję uczuleniową, np. na kosmetyk;
  • atopowe zapalenie skóry – czerwonym kropkom u dzieci i niemowląt może towarzyszyć wysypka (głównie na ramionach, przedramionach, nogach) oraz świąd.

Jak pozbyć się czerwonych kropek na ciele?

W zależności od przyczyny powstania czerwonych kropek na ciele ich  leczenie może się różnić. Zdarza się, że niektóre plamy oraz krosty ustępują samoistnie (np. kropki po goleniu lub depilacji), natomiast inne wymagają konsultacji dermatologicznej oraz zastosowania odpowiednich preparatów. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian skórnych konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Współczesna medycyna estetyczna również oferuje szereg procedur, które pozwalają na redukcję czerwonych plam na ciele, w tym m.in. zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Warto jednak podkreślić, że tak naprawdę każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając przy tym zarówno odpowiednie preparaty farmakologiczne, jak i konieczność utrzymania zdrowej rutyny snu, zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo