Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, są popularnym schorzeniem dermatologicznym, które dla wielu osób stanowi duży problem natury estetycznej. Brodawki wirusowe najczęściej umiejscowione są na dłoniach i na stopach, natomiast brodawki płciowe pojawiają się na narządach płciowych. W większości przypadków są to zmiany łagodne, które można leczyć farmakologicznie lub za pomocą zabiegów dermatochirurgii. Jak wygląda brodawka wirusowa i w jaki sposób można ją usunąć?
Za powstawanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który w zależności od typu może powodować różne zmiany skórne. Obecnie znanych jest ponad 100 różnych typów wirusa, jednak tylko część z nich powoduje odmiany kliniczne brodawek. Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z powierzchniami, w których znajdują się drobnoustroje typu HPV.
Czynnikami, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HPV, są m.in.:
Wyróżniamy jeszcze wspomniane wcześniej brodawki płciowe, które mogą pojawić się po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną.
Około 70% wszystkich typów kurzajek stanowią brodawki zwykłe, które z reguły pojawiają się u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 12. a 16. rokiem życia. Zmiany te występują na skórze dłoni i mają charakter lekko wyniosłych, twardych i szorstkich grudek w kolorze beżowym lub beżowo-brązowym. Początkowo na skórze pojawiają się pojedyncze zmiany o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów, jednak z czasem mogą tworzyć się większe skupiska lub rozprzestrzeniać się na inne części ciała.
Drugim typem brodawki wirusowej są brodawki płaskie, przyjmujące postać odbarwionych grudek na grzbietowej części dłoni lub twarzy. Grudki są niebolesne i często tworzą się w miejscach, w których wcześniej doszło do skaleczenia lub zadrapania skóry. Brodawki płaskie zazwyczaj znikają samoistnie po upływie pewnego czasu.
Konsekwencją zakażenia wirusem HPV na basenie lub w sali gimnastycznej są także brodawki podeszwowe, które zajmują podeszwę stóp i w zależności od typu wirusa przyjmują postać brodawek mozaikowych lub głębokich (myrmecia). Brodawki mozaikowe to niebolesne, powierzchowne zmiany, które mogą zlewać się w większe skupiska i rzadko ustępują samoistnie. Brodawki głębokie to natomiast grudki bolesne, niezlewające się ze sobą i często krwotoczne, z tendencją do samoistnego ustępowania.
Istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia brodawek wirusowych. Jedną z metod jest miejscowa aplikacja ogólnodostępnych preparatów keratolitycznych, które mają za zadanie złuszczać naskórek i stopniowo usuwać brodawkę. Popularne są także leki immunomodulujące, które stymulują układ odpornościowy w celu walki z wirusem.
Warto zauważyć, że oprócz leczenia farmakologicznego, możliwe jest również usuwanie kurzajek w gabinetach medycyny estetycznej, w których stosuje się m.in. kriochirurgię, czyli zamrażanie brodawek ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Metoda ta jest bardzo skuteczna i sprawdza się w leczeniu zarówno brodawek zwykłych i płaskich, jak również kłykcin kończystych. Podobny efekt dają zabiegi elektrochirurgii, podczas których wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości.
By uchronić się przed powstaniem brodawki wirusowej, pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Jeśli natomiast zauważymy na skórze charakterystyczne zmiany, zadbajmy o to, by nie doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa HPV i ograniczajmy bliski kontakt z innymi osobami.