Grudki perliste to powszechny problem występujący u około 14-48% mężczyzn, a w szczególności wśród chłopców w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn. Choć stanowią one zwykle wyłącznie defekt kosmetyczny, to wielu Panów odczuwa niepokój i spory dyskomfort związany z ich obecnością. Czym wyróżniają się grudki perliste prącia, jak je rozpoznać i jak skutecznie się ich pozbyć?
Perliste grudki prącia (łac. Papillomatosis coronae penis) to niewielkie, białe, perłowe (stąd nazwa) lub cieliste narośla występujące na koronie prącia bądź w rowku zażołędnym. Najczęściej pojawiają się u mężczyzn w okolicy 20-30. roku życia, a częstotliwość ich występowania maleje wraz z wiekiem. Badania wskazują, że grudki perliste to problem głównie mężczyzn nieobrzezanych.
Warto też dodać, że grudki perliste mogą występować wyłącznie u mężczyzn. W przypadku kobiet zmiany o podobnym wyglądzie (np. na wargach sromowych) mają zupełnie inny charakter i mogą być związane z innymi przyczynami, np. brodawki weneryczne spowodowane zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).
Perliste grudki prącia mogą powstać z kilku powodów. Istotną kwestią są tu:
Perliste grudki prącia najczęściej mają okrągły, półokrągły lub podłużny kształt, a ich rozmiary nie przekraczają 0,5-2 mm (zdarza się, że mogą osiągać wielkość do 4 mm). Grudki na penisie zwykle nie występują pojedynczo, a w większych skupiskach, gdzie są równo i symetrycznie rozmieszczone.
Grudki perliste to zmiany skórne o charakterze łagodnym, które uznawane są za nieszkodliwe. Nie powodują bólu i dyskomfortu, a także nie są zaraźliwe, w związku z czym nie stanowią zagrożenia zdrowotnego. Grudki perliste nie są związane z żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową ani innymi infekcjami. Są to naturalne zmiany skórne, które występują w wyniku obecności gruczołów łojowych na skórze prącia i zazwyczaj nie wymagają leczenia.
Warto jednak pamiętać, że choć grudki perliste nie mają wpływu na zdrowie ani funkcje seksualne, mogą budzić niepokój estetyczny, zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne. W takich przypadkach mężczyzna może skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi charakter zmian, a także zaproponuje najskuteczniejsze metody ich usunięcia.
Grudki perliste z reguły nie wymagają leczenia, jednak zawsze warto skonsultować je z lekarzem, aby mieć pewność, że zmiany nie stanowią objawu innej, poważniejszej choroby. Co ważne, grudek nie należy zdrapywać i nadmiernie dotykać, aby nie powodować dodatkowych podrażnień. Ze względu na fakt, że grudki nie znikają samoistnie (niekiedy zdarza się wręcz, że z czasem ich ilość się zwiększa), a wielu mężczyzn odczuwa dyskomfort z ich powodu, istnieje możliwość ich usunięcia.
Medycyna estetyczna oferuje kilka metod usuwania grudek perlistych: