pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Grudki perliste prącia – czym są i jak wyglądają? Czy należy je usuwać?

grudki-perliste-pracia.png

Grudki perliste to powszechny problem występujący u około 14-48% mężczyzn, a w szczególności wśród chłopców w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn. Choć stanowią one zwykle wyłącznie defekt kosmetyczny, to wielu Panów odczuwa niepokój i spory dyskomfort związany z ich obecnością. Czym wyróżniają się grudki perliste prącia, jak je rozpoznać i jak skutecznie się ich pozbyć?

Grudki perliste – co to takiego?

Perliste grudki prącia (łac. Papillomatosis coronae penis) to niewielkie, białe, perłowe (stąd nazwa) lub cieliste narośla występujące na koronie prącia bądź w rowku zażołędnym. Najczęściej pojawiają się u mężczyzn w okolicy 20-30. roku życia, a częstotliwość ich występowania maleje wraz z wiekiem. Badania wskazują, że grudki perliste to problem głównie mężczyzn nieobrzezanych.

Warto też dodać, że grudki perliste mogą występować wyłącznie u mężczyzn. W przypadku kobiet zmiany o podobnym wyglądzie (np. na wargach sromowych) mają zupełnie inny charakter i mogą być związane z innymi przyczynami, np. brodawki weneryczne spowodowane zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).

Grudki na penisie – skąd się biorą?

Perliste grudki prącia mogą powstać z kilku powodów. Istotną kwestią są tu:

  • zmiany hormonalne – w okresie dojrzewania organizm młodego mężczyzny przechodzi przez szereg zmian hormonalnych, takich jak wzrost poziomu testosteronu, co stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum i wiąże się z powstawaniem drobnych, perłowych grudek wokół korony prącia;
  • czynniki genetyczne – mężczyźni z rodzinnymi skłonnościami do występowania zmian skórnych są bardziej narażeni na rozwój grudek na penisie;
    dieta uboga w witaminy (głównie A i E) – niedobór tych składników może prowadzić do zaburzeń w produkcji sebum i powodować rozwój drobnych wykwitów skórnych;
  • nieprawidłowa higiena narządów płciowych – gromadzenie brudu, potu i resztek naskórka w okolicy prącia może prowadzić do zatkania gruczołów łojowych, a w efekcie do powstawania grudek perlistych.

Perliste grudki prącia – jak wyglądają?

Perliste grudki prącia najczęściej mają okrągły, półokrągły lub podłużny kształt, a ich rozmiary nie przekraczają 0,5-2 mm (zdarza się, że mogą osiągać wielkość do 4 mm). Grudki na penisie zwykle nie występują pojedynczo, a w większych skupiskach, gdzie są równo i symetrycznie rozmieszczone.

Czy grudki perliste są groźne?

Grudki perliste to zmiany skórne o charakterze łagodnym, które uznawane są za nieszkodliwe. Nie powodują bólu i dyskomfortu, a także nie są zaraźliwe, w związku z czym nie stanowią zagrożenia zdrowotnego. Grudki perliste nie są związane z żadnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową ani innymi infekcjami. Są to naturalne zmiany skórne, które występują w wyniku obecności gruczołów łojowych na skórze prącia i zazwyczaj nie wymagają leczenia.

Warto jednak pamiętać, że choć grudki perliste nie mają wpływu na zdrowie ani funkcje seksualne, mogą budzić niepokój estetyczny, zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne. W takich przypadkach mężczyzna może skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi charakter zmian, a także zaproponuje najskuteczniejsze metody ich usunięcia.

Grudki perliste – usuwanie

Grudki perliste z reguły nie wymagają leczenia, jednak zawsze warto skonsultować je z lekarzem, aby mieć pewność, że zmiany nie stanowią objawu innej, poważniejszej choroby. Co ważne, grudek nie należy zdrapywać i nadmiernie dotykać, aby nie powodować dodatkowych podrażnień. Ze względu na fakt, że grudki nie znikają samoistnie (niekiedy zdarza się wręcz, że z czasem ich ilość się zwiększa), a wielu mężczyzn odczuwa dyskomfort z ich powodu, istnieje możliwość ich usunięcia.

Medycyna estetyczna oferuje kilka metod usuwania grudek perlistych:

  • laser CO2 – jedna z najskuteczniejszych metod, która polega na waporyzacji (odparowaniu) zmian skórnych przy użyciu lasera CO2. Ta metoda jest bardzo precyzyjna i pozwala na skuteczne usunięcie perlistych grudek, minimalizując ryzyko uszkodzenia otaczającej skóry. Zabieg jest bezpieczny, a czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki, z minimalnym dyskomfortem po zabiegu;
  • krioterapia – zabieg polegający na wymrażaniu grudek przy pomocy ciekłego azotu, co skutkuje ich odpadnięciem. Atutem jest mała inwazyjność procedury, jednak zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów;
  • elektrokoagulacja – usuwanie grudek perlistych za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zmiany są przypalane, dzięki czemu z czasem stopniowo znikają;
  • usuwanie chirurgiczne – najbardziej inwazyjna metoda, którą stosuje się bardzo rzadko, np. w przypadku dużej ilości zmian lub ich nietypowego wyglądu. Zabieg wiąże się z powstawaniem blizny, a także dłuższym czasem rekonwalescencji w porównaniu do innych metod.
Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo