Nadmierna utrata włosów to problem wielu kobiet, któremu często towarzyszy przerzedzanie się kosmyków na czubku głowy oraz powiększający się obszar nieowłosionej skóry. Taki stan często jest związany ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiet, wpływając tym samym nie tylko na kwestie zdrowotne, ale też samopoczucie pacjentek. Jak rozpoznać pierwsze objawy łysienia androgenowego u kobiet i jak leczyć tę chorobę?
Łysienie androgenowe typu żeńskiego to typ łysienia obserwowany głównie u mężczyzn. Niestety, nieprawidłowości w układzie hormonalnym kobiet, w tym przede wszystkim podwyższony poziom testosteronu, prowadzą do uszkodzenia mieszków włosowych, a w konsekwencji do stałego wypadania włosów i utrudnionego powrotu do ich ponownego wzrostu. Jak do tej pory nie określone zostały jednak konkretne czynniki, które miałyby wpływ na zaburzenia w gospodarce hormonalnej kobiet, prowadzące do hiperandrogenizmu. Uważa się, że mogą do tego prowadzić:
Pierwsze objawy łysienia androgenowego u kobiet obejmują znaczne przerzedzenie i prześwity widoczne na czubku głowy. Z czasem dochodzi też do rozszerzenia się prześwitów, a ostatecznie do pojawienia się fragmentów skóry głowy całkowicie pozbawionej włosów (mieszki włosowe przestają podejmować swoje funkcje). Co ważne, przy łysieniu androgenowym u kobiet zachowana zostaje włosowa linia czoła – w tym miejscu włosy przeważnie nie wypadają.
Jaki stan powinien być zatem wzbudzać niepokój i sugerować problemy z łysieniem? Wzmożoną utratę włosów można zaobserwować np. podczas codziennego czesania się, w trakcie zabiegów fryzjerskich lub mycia głowy. Jeżeli na szczotce lub dłoniach pozostaje więcej kosmyków niż zwykle, a dodatkowo widzimy ich przerzedzenie (głównie w związku ze zmniejszoną objętością włosów podczas ich stylizacji), wtedy warto skierować się do specjalisty – dermatologa lub trychologa, który pomoże w zdiagnozowaniu lub wykluczeniu łysienia androgenowego.
Ze względu na fakt, że nadmierne wypadanie włosów na tle androgenowym jest ściśle powiązane z gospodarką hormonalną kobiet, ważne jest, aby przeprowadzić badania hormonalne, które pozwolą na zdiagnozowanie choroby. Przeważnie są to takie badania jak:
Wdrożenie odpowiedniego leczenia łysienia androgenowego u kobiet pozwala na uregulowanie poziomu hormonów płciowych, a w szczególności androgenów. Istotne jest pod tym względem stosowanie anty-androgenów oraz inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy. Niestety, leki te są w stanie redukować jedynie niektóre objawy hiperandrogenizmu, takie jak trądzik i łojotok, jednak wykazują niską skuteczność w hamowaniu procesu łysienia.
Na przebieg łysienia androgenowego u kobiet może wpływać także zdrowy styl życia, w tym przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata w witaminy (A, C, E i z te z grupy B), oraz składniki mineralne (żelazo, miedź, cynk). Istotna jest również suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3, która pozwala na złagodzenie stanów zapalnych i uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Wsparciem są też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. z wykorzystaniem laseroterapii, mezoterapii oraz osocza bogatopłytkowego. Pamiętajmy jednak, że działania te nie są w stanie wyleczyć samej choroby, a jedynie stanowić wsparcie w terapii, której podstawą zawsze jest określenie przyczyny.