pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Łysienie poporodowe - skąd się bierze i jak długo trwa?

lysienie-poporodowe.jpg

Wypadanie włosów po ciąży to problem, z którym boryka się większość świeżo upieczonych mam. Niestety, wielu kobietom trudno poradzić sobie z tym nieprzyjemnym zjawiskiem, które może niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie oraz samoocenę. Pamiętajmy jednak, że łysienie poporodowe to proces fizjologiczny, związany z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie po porodzie. Jak sobie poradzić z tym problemem i czy istnieją skuteczne metody na zminimalizowanie wypadania włosów po ciąży?

Łysienie poporodowe – co to takiego i skąd się bierze?

Burza hormonalna w okresie ciąży sprawia, że kobiety spodziewające się przyjścia na świat maluszka zwykle cieszą się grubymi, lśniącymi włosami o wyjątkowej objętości. Przeważnie w ciąży włosy rosną szybciej, a do tego mniej wypadają. Niestety, gwałtowny spadek poziomu estrogenów i wzrost prolaktyny po porodzie sprawiają, że sytuacja zmienia się o 180 stopni. W efekcie zmian hormonalnych dochodzi do zaburzeń w proporcjach pomiędzy ilością włosów w fazie anagenu (wzrostu) oraz telogenu (wypadania). Badania wskazują, że niekiedy po porodzie jest aż 70% włosów w trakcie wypadania.

Łysienie poporodowe, niekiedy określane jako telogenowe, rozpoczyna się zwykle od przerzedzenia w okolicy skroni, z czasem obejmując nawet całą powierzchnię skóry głowy. Włosy w fazie telogenu, zamiast pozostawać w stanie spoczynku, zaczynają wypadać w większej ilości, co powoduje zauważalną utratę objętości. Taki proces może być szczególnie frustrujący dla wielu świeżo upieczonych mam, które w czasie ciąży cieszyły się zdrowymi, gęstymi włosami.

W niektórych przypadkach łysienie po porodzie może być spowodowane także takimi czynnikami jak:

  • niewłaściwe odżywianie;
  • problemy z wchłanianiem żelaza lub witaminy B12, co skutkuje ich niedoborem i problemami z kondycją włosów;
  • przewlekły stres;
  • anemia;
  • choroby tarczycy.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Dobra informacja jest taka, że łysienie poporodowe jest zwykle zjawiskiem przejściowym. Co ważne, włosy nie wypadają wszystkie na raz, ale stopniowo, przez okres około 3-6 miesięcy. Zwykle zaczyna się od 3. miesiąca po porodzie, kiedy poziom estrogenów spada, a organizm wraca do normalnego stanu hormonalnego. Cykl życia włosów powraca do swojej naturalnej równowagi, co oznacza, że faza wzrostu zostaje ponownie zrównoważona z fazą wypadania, a wypadanie włosów ustaje.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku występowania dodatkowych czynników, jak np. anemia, choroby tarczycy, okres wypadania włosów może wydłużyć się nawet do 15-18 miesięcy.

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży – jak rozpoznać?

Zjawisko to jest zwykle widoczne gołym okiem – podczas czesania lub mycia włosów obserwujemy większą ilość włosów zostających na szczotce lub wpadających do odpływu. Wypadanie włosów po ciąży może również objawiać się przerzedzeniem włosów, szczególnie w okolicach skroni, na czole czy w centralnej części głowy. Często kobiety zauważają, że ich fryzura traci na objętości, a włosy stają się cieńsze, słabsze i bardziej delikatne.

Co na wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne rozwiązania

O problemach z wypadaniem włosów po ciąży warto porozmawiać przede wszystkim z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi badanie trichoskopowe i oceni kondycję włosów, aby móc zdiagnozować źródło problemu. Lekarz może też, na podstawie wyników badań, dobrać odpowiednią suplementację witamin i minerałów, w tym m.in. witamin z grupy B, cynku, miedzi i selenu. Pomocna może być też konsultacja z trychologiem, który przekaże dokładne wskazówki na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także zaproponuje odpowiednie zabiegi wspomagające regenerację włosów.

W walce z wypadaniem włosów po ciąży pomocna będzie też zdrowa dieta, bogata w świeże owoce i warzywa – zwłaszcza te będące źródłem selenu, cynku, biotyny, niacyny i ryboflawiny. Na kondycję włosów wpływ ma również białko oraz kwasy omega-3, obecne m.in. w rybach i orzechach. Warto rozważyć również skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, takich jak:

  • mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na aplikacji podskórnego specjalnie dobranego preparatu, np. koktajlu peptydowego stymulującego porost włosów i wzmacniającego ich kondycję;
  • karboksyterapia, która umożliwia podskórną aplikację medycznego dwutlenku węgla, pobudzającego mikrokrążenie w skórze głowy;
  • zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, które pobudza naturalne procesy regeneracyjne i wpływa korzystnie na porost włosów.

Ważne jest jednak, aby przed skorzystaniem z takich zabiegów skonsultować się z lekarzem lub trychologiem, którzy ocenią, czy są dla nas odpowiednie. Zabiegi medycyny estetycznej mogą być skuteczne w stymulacji wzrostu włosów, jednak ważne jest, aby były one wykonywane w odpowiednich warunkach, przez specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę na temat problemów z włosami po porodzie.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo