pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
PL EN

Świerzbiączka guzkowa – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

swierzbiaczka-guzkowa.jpg

Świerzbiączka guzkowa zaliczana jest do grupy przewlekłych schorzeń dermatologicznych o nie do końca rozpoznanej etiologii, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety w średnim wieku i starsze. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem symetrycznie umiejscowionych guzków oraz grudek na powierzchni skóry, jak również uporczywym uczuciem świądu. Skąd bierze się świerzbiączka guzkowa, jak wygląda i w jaki sposób możemy ją leczyć?

Świerzbiączka guzkowa – co to za choroba?

Świerzbiączka guzkowa (łac. prurigo nodularis), w literaturze medycznej określana również jako atypowa guzkowa postać neurodermitu ograniczonego lub świerzbiączka guzkowa Hyde, to przewlekła choroba dermatologiczna, której pierwszy opis został dokonany przez Hyde’a i Montgomery’ego w 1909 roku. Stanowi ona podtyp świerzbiączki przewlekłej (CPG – chronic prurigo), która została zdefiniowana jako jednostka chorobowa w 2017 roku.

Świerzbiączka guzkowa w wielu przypadkach jest oporna na dostępne formy leczenia. Z tego powodu choroba ta może pogarszać jakość życia pacjentów i wpływać niekorzystnie na ich samopoczucie. Niestety, w wielu przypadkach swędzenie i ból towarzyszący zmianom są do tego stopnia uciążliwe, że pacjenci mogą zmagać się z objawami depresji lub stanami lękowymi.

Świerzbiączka guzkowa – przyczyny

Trudno jest jednoznacznie określić, skąd bierze się świerzbiączka guzkowa. Zmiany pojawiające się na ciele mają charakter pierwotny lub mogą być spowodowane innymi schorzeniami przebiegającymi z objawami świądu. Wśród nich wymienia się:

  • dermatozy, w tym m.in. atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry, liszaj płaski, wyprysk opryszczkowaty;
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. przewlekła niewydolność nerek, żółtaczka, cukrzyca typu 2, niedokrwistość, nadczynność i niedoczynność tarczycy;
  • nowotwory, takie jak ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze, rak żołądka lub rak pęcherza moczowego;
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, takie jak zakażenie wirusem HIV, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby B i C, atypowe mykobakteriozy, zakażenie Helicobacter pylori;
  • zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne, takie jak świąd ramienno-promieniowy, depresja, zaburzenia lękowe.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe schorzenia nie wyjaśniają dokładnego źródła występowania świerzbiączki guzkowej. Uważa się, że przewlekły świąd może być związany z oddziaływaniami między zakończeniami nerwów czuciowych w skórze odpowiedzialnymi za uczucie świądu a komórkami układu odpornościowego człowieka.

Czy świerzbiączka guzkowa jest zaraźliwa? Ze względu na fakt, że w wielu przypadkach jest ona wyzwalana przez inne schorzenia lub zaburzenia współistniejące, to nie mamy możliwości zarażenia się nią przez kontakt z drugą osobą, np. podczas podania ręki.

Jak wygląda świerzbiączka guzkowa?

Świerzbiączka guzkowa charakteryzuje się występowaniem na skórze symetrycznie rozmieszczonych, swędzących i spoistych guzków o hiperkeratotycznej powierzchni. Ich średnica wynosi 2-3 cm, natomiast zabarwienie przyjmuje kolor od lekko różowego do czerwonoszarego. Zmiany te często pojawiają się wraz z nadżerkami lub pokryte są strupem, a ich obwód jest lekko przebarwiony.

Świerzbiączka guzkowa – leczenie

Jak do tej pory nie została zatwierdzona żadna terapia specyficzna dla tej choroby. Sam sposób leczenia w każdym przypadku powinien być rozpatrywany indywidualnie i opierać się m.in. na ocenie choroby podstawowej pacjenta, chorobach współistniejących, nasileniu objawów świerzbiączki guzkowej oraz stopniu pogorszenia jakości życia chorego.

Jak leczyć świerzbiączkę guzkową? Podstawą leczenia jest codzienne stosowanie emolientów, które mają na celu zmniejszenie suchości skóry. Co więcej, w zależności od stopnia nasilenia zmian, pacjentom zaleca się:

  • terapię miejscową, która polega na zastosowaniu miejscowych glikokortykosteroidów, miejscowych inhibitorów kalcyneuryny, kapsaicyny oraz miejscowych analogów witaminy D;
  • fototerapię, czyli leczenie światłem;
  • terapię lekami przeciwhistaminowymi, które mają złagodzić objawy świądu;
  • terapię dupilumabem, który został zarekomendowany przez Europejską Agencję Leków do stosowania w celu leczenia osób dorosłych ze świerzbiączką guzkową o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego;
  • terapię lekami immunosupresyjnymi, takimi jak cyklosporyna, metotreksat, talidomid, lenalidomid;
  • stosowanie leków przeciwpadaczkowych o działaniu stabilizującym nastrój;
  • przyjmowanie antagonistów receptora μ-opioidowego;
  • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.

Co ważne, w wielu przypadkach konieczne jest łączenie kilku z wyżej wymienionych terapii. Niestety, postępowanie lecznicze w przypadku świerzbiączki guzkowej wciąż stanowi duże wyzwanie dla współczesnej medycyny ze względu na nie zawsze zadowalającą odpowiedź organizmu chorego na standardowe formy leczenia.

Godziny otwarcia
pon- pt: 9:00-20:00, sob: 10:00-14:00
Akceptujemy płatności kartą
visa logo
mastercard logo